Central Sawrkarin nasa taka Corruption do an puan denchhenin kum 1997 khan Mizoram Sawrkar-in chutiang thil sawihona program a siama thusawi turin min rawn sawm a. Vantlang hmaa thusawi ngai lo leh official meeting te pawha thusawi thiam lova ngaih ka nih thu hrilhin ka lo hnar a. Mahse, hetiang huna thusawi tur hian Central Sawrkarin corruption laka fihlim chauh hman tur an tih avangin Pu J. Lalsangzuala leh kei lo chu sawm tur an hriat loh thu an sawi chuan ka remti ta a.

Ka thusawi chu mi’n țha an ti a, chanchinbu-ah te an chhuahin Training Class-ah te inzirtir nan an hmang hial a. Chu chu ka tan fuihna țha tak a ni a.

Thusawi ka thiam loh țhinnna chhan kha official thilah chuan thil tih dik lo sawimamna deuh vek a nih țhin avangin kei dawt sawi ngai lo chuan ka thiam loh zawng tak a lo ni tih ka hre chhuak a. Vantlang hma-ah pawh Politics thil lem lo thlengin thu tak aia a langa mawi, a ngaithlatute ngaihsan tur zawnga thusawi a ni tlangpui hi ka thiam loh zawng leh ka duh loh tak a ni a, chuvang chuan chhiatni țhatni-ah pawh chutiang chuan ka sawi thiam lo va, ka sawi ngai bawk hek lo.
Thu dik sawi tur erawh chuan inrintawkna ka nei ve hle thung a. Corruption do chu kan ram leh hnam mamawh tak nia ka hriat avangin leh chutiang ti tura inrintawkna nei ka nih bawk avangin ram leh hnam tana ka tih ve turah ka ngai ta a.
Hetiang thila ka inhman chuan ka thu khel apiangah ka hriat chin chin, țulna leh țangkaina nei apiang chu ka sawiin ka ziak vek tur a ni ang. Thil ti dik lo zinga an tel chuan ka chhungkhat hnai leh țhian țhate pawh ka sawi/ziak hmaih a thiang lo vang. Chutiang taka ka ti ngam dawn a nih chuan, tih ngei tur, sawi/ziak ngam loh chin ka neih dawn erawh chuan tih loh law law tur tiin keimah leh keimah ka inzawt a. Chawp leh chilhin chutiang taka ti ngam tur chuan ka intiam a, bul ka țan nghal ta a ni.
Tun kum 20 chhung hian corruption dona lamah chuan mar pâtin ka kal ta a. Lehkhabu 8 lai ka ziak ve tawh a, article ka ziak zat hi ka chhin chhiah lo nain 1,000 chuang chu a nih ngei tawh ka ring. Seminar, AIR, TV-ah thusawi hun ka nei zing ve viau tawh bawk.
Hetianga ka inhmanna lamah hian țawng mawi lo ni suh se, ‘hmelma’ ka neih phah hnem viau tawh a. Vanduaithlak takin ram leh hnam siamțhat nana ka ‘target’ lian ber, kan ram hruaitu tam takte chuan ka thu chah a nih dan tura dawngsawng lova, mimal insawiselna-a an lâk tlat avangin harsatna min siam phah nan an hmang fo țhin.
Chutiang zinga langsar ber pakhat chu han sawi ila. Mahni kea din duh tlat mi ni a, chawmhlawm kutdawh dinhmuna din te hi ka duh loh ber a nih avangin vai buh ei lova keima thar chhuah ngei buh ei ka tum tlat a. Chuta tan chuan Tuirial hnâr/kama leilet hmun țha tak Darkhuangah sawn leilet ka siam ve a. He hmun hi chhungkaw 50/60 vel inchawm theihna tur leilet ram awmna a ni a. Sawrkarin Minor Irrigation project liantham tak, cheng Nuaih 80 vel senga, tuikawng km 3 leh tuikhuah lian țha tawk tak an siamna a ni.
Țhian țhenkhatte chuan in hriat ngei tawh turin chawmhlawma min awmtirtu kan sawrkar hruaitute hi ram hmelma an ni ti hial tein ka sawiin ka ziak țhin a. Chu chu huatthu-ah an la ni ngeia ngaih theihin leh min hrêk nana ti ni ngeia ngaih theihin chu tuikawng chu kum 2010 ațang khan an enkawlzui duh ta lo va, an hluihlawn ta a ni tawp mai. Tuikhuaha ruahtui tling chu ka leilet châwm nana a la tâwk avangin kan kham khawp buh chu kan la thar ve ta zel thung a ni.
Tui kawng a pin tâk avang leh hlâwk lo an tih vangin leilet enkawl ve țhin te pawhin an enkawlzui ta lo va, tunah chuan mi pahnih chiahin kan enkawl a ni. Chhungkaw 50/60 vel inchawm theihna tur ram țha han hlamchhiah ngawt mai chu Sawrkar ve-a pumpa tan chuan a pamhmai deuh chuan ka hre țhin. Mahse ei leh bar leh thil pawimawh danga intodelh te, ram tihhmasawna tihchangkan te hi kan hruaituye tum leh duh a ni si lo va. An duh leh an tum ang ngeiin mahni hamhai bak chu tuipui an nei thei ngang lo a ni e.
Kawng dang dangah pawh hetianga ka kalna lamah hian harsatna ka tâwk fo va, mahse, chu’ng chuan ka thil tumah min tibuai lo.
Mimal thilin tu mah ka bei ngai lo va, ram leh hnam khawih thei thila inhmangte chungchang erawh an tlin lohna ni-a ka hriat chu insumkarna leh inthlahrunna nei miah lovin ka sawiin ka ziak pawp pawp țhin. Hetiang ka tihna lamah hian keima mimal tan hlâwkna eng mah ka nei ngai lo va, ram leh hnam tana ka tih theih ve tâwk ti-ah ka inngai mai a ni.
Ka thil tih mimal thila la an tam tawlh tawlha Sawrkara a lian țha țha chungkhat laina leh țhian țhate pawh, ‘a chhang eitute kha doral an chang zo ta..’ tih ang deuha min hlattu-a an țan tâk zelah chuan ka țhianpa leh ka thurawn lakna ber țhin Rev Thansiama hnena, ‘mihring kan nih chhungin hetianga maltlat hi tihdan țha a ni em’ ti-a ka zawh chu, ‘mihring tilawm ila, Krista bawih ka ni lo vang, tih a ni lo’m ni kha?’ a lo tih chuan chakna (inspiration) min pêk belh a, ka kal leh ta zel țhin.
Ram changkanga mite leh kan Pathian thu chuan sual ngawihbopui emaw ngaihhnathiam emaw chu a tih ang thova sual a ni an tih hi kan pawm lo va, ngawihbopui/ngaihhnathiampuitu nih chu mi țha nihnaah kan ngai a, midang thilsual tih sawi chhuaktu chu misualah kan ngai lehling tlat a ni. Hei hi kan rama sual a punlunna leh a ngampat zualna chhan ber pakhat a ni a. He thu pawimawh tak hi Savun Kawrfual bu-ah a ziaktu chuan a chiang thei ang berin a rawn sawi a ni.
Tichuan, ka kalphung pangngai kal zelah chhiah pe lo langsar zualte chu ka han tar lang a. An tam em avangin tar lan vek sên pawh an ni lo va. Cheng Nuai 10 chin chunglam chauh ka har tar lang a ni. A vaia belhkhawm chuan vaibelchhe 50 vel a ni ang. Heti chin pawh hi mipuiin he thil pawimawha AWARENESS kan neih nan a tâwk thawkhatin ka ring a ni.

Chhiah hi ram inrelbawl nana Sawrkar innghahna ber a ni a, a tel lovin eng mah tih theih a ni lo. A pawimawh em avangin khua leh tui țha chuan chhiah a pe tur a ni tih hi khua leh tui țha leh țha lo hriat nana tehfung pawimawh tak a ni a. Pathian thu pawhin chhiah pêk hi a phût a ni.

He’ng chhiah pe lote zingah hian ka țhian țha leh chhung khat hnaite pawh an tel ve tho va. Mahse, a chunga ka sawi ang khian anni venthawn vanga he thil pawimawh tak hi ngawihpui thei ka ni lo va, an hmingte tar lan loh bîk chi pawh a ni lo. Chhiah pek țulzia chu mi tinin kan hriat a țul tlat a ni.
He list hi Taxation Department-ina min pek ang anga ka tih chhuah a ni a. Keimahina ka chhut chhawn a nih avangin dik lo palh te a lo awm a nih chuan hriatthiamna ka beisei a ni. Chhiah pe lote hian harsatna riau an nei te pawh a ni thei a. Chutiang neite chu an awm a nih chuan an harsatna te chu rawn sawi ve se, mipui pawhin thlir dan tâwk kan hre thei mahna.
Hengte hi Departmentin AUDIT ASSESSMENT COMPLETED an tihhnan vek an ni e.
He thilah pawh hian Sawrkar hian a tih tur a ti em, a tih tur ti thei tur chuan a inthuam țha em? tih hi zawhna lian tak niin a lang bawk.
Ram leh hnam insiamțhat nana thil pawimawh tak ni-a ka hriat vanga he’ng hi rawn ti ka nih thu ka sawi nawn leh e.
LIST OF TAX DEFAULTERS AS ON 31.3.2017 UNDER MVAT ACT, 2005.
S/N Name of Firm &Add Tax Balance Unpaid
1. Sena(Jaishi) Store/ Țhuampui Rs. 105,95,384
2. SD Enterprise, Zarkawt Rs. 116,89,517 
3. John Overseas, Zarkawt Rs 203,37,105
4. Lalhmingthanga&Sons,Zarkawt Rs. 23,59,493
5. E.R.Enterprise, Ramhlun Rs. 21,68,328
6. Infinite Space, Chanmari Rs. 19,28,090
7. K.M.Agencies, Chanmari Rs. 21,34,396
8. Hrangbana Business House,-do- Rs 18,64,799
9. United Associates, Chanmari Rs 72,18,858
10. Music Home, Chanmari Rs. 19,85,119
11. C.Rosanga&Sons Chanmari Rs. 62,28,899
12. Vees Communications –do- Rs. 188,06,159
13. Mosia Agencies, Chanmari Rs. 25,32,263
14. H.B.Motors/Lalmalsawma Rs 1855,71,072
15. KhiangteTradeCentre ChaltlangRs 648,96,307
16. ShimnitUtschIndia LtdChaltlangRs 23,08,657
17. LTS Agency Lower Zarkawt Rs. 98,85,732
18. LZ Agency Lower Zarkawt Rs. 55,00,565
19. Bezalel F&F Tiles, Zarkawt Rs. 12,18,659
20. Prahari Canteen, Durtlang Rs.12,40,000
21. Lalmalsawma, Țhuampui Rs 21,49,000
22. Bobby Store, Tuikhuahtlang Rs. 18,57,400
23. Tetea Store, Tuikhuahtlang Rs. 22,19,755
24. K.T.Agency, Bazar Bungkawn Rs. 16,19,695
25. K. Traders, Chawnpui Rs.46,34,953
26. M/SZaiiEnterprise,ChawlhhmunRs.24,48,697
27. BettyStoreLuangmualVengthlangRs.28,73,574
28. KimKimEnterprise,Luangmual Rs.19,07,798
29. M.S.Store, Ramrikawn Rs. 15,17,041
30. Mimi Enterprise,Ramrikawn Rs. 55,80,964
31. Hauva&Sons Zarkawt Rs 48,63,123
32. RRB&D Enterprise Vaivakawn Rs. 62,10,500
33. Valenpa Business Vaivakawn Rs. 10,75,535
34. O.P.Store Saron Veng Rs. 14,59,481
35. Khaia&Sons Vaivakawn Rs. 547,88,570
36. CB Enterprise SeasonComples Rs. 66,75,385
37. Mana&Sons Bara Bazar Rs. 11,58,606
38. LaltluangiEnterpriseArmedVeg Rs. 45,78,562
39. L.N.Stores Chhinga Veng Rs. 13,82,146
40. Mana&Sons,Bara Bazar Rs. 20,15,845
41. LT Store Dawrpui Rs 11,16,308
42. JH Agency Babutlang Rs 30,64,869
43. Buangthanga&Sons BaraBazar Rs 26,29,624
44. Buangthanga&Sons BaraBazar Rs 10,46,624
45. RK Store, Armed Veng Rs 24,00,000
46. OmOmVarietyStoreArmedVengRs104,70,000
47. Jenny Cosmetic ZionStreet Rs 61,83,142
48. Muankimi Store Thingsulthliah Rs 30,42,902
49. Jenny Store,Dawrpui SchoolBldgRs 16,09,500
50. Puii Store, Seling Rs. 22,99,346
51. Daffodils Zion Street Rs. 43,04,300

Post a Comment

Powered by Blogger.